FAQ - Energoklima

Nejčastější dotazy

Potřebujete poradit s realizací nebo se zeptat na detaily k fotovoltaice? Podívejte se na nejčastější dotazy nebo nám přímo napište do formuláře nebo na e-mail info@energoklima.cz a my se vám obratem ozveme.

Pokud si pořídím fotovoltaickou elektrárnu, jaká bude návratnost vynaložených finančních prostředků?

Záleží na zvoleném typu a velikosti elektrárny. Nejjednodušší systémy pro přímý ohřev vody v bojleru mají návratnost okolo 1-2 let, složitější systémy mají návratnost od 4-6 let. Složitější a rozsáhlejší systémy s bateriovým úložištěm mají návratnost 6-9 let. Návratnost se však bude v budoucnu s ohledem na inflaci, vyšší ceny elektřiny a nižší ceny komponent elektráren ještě dále snižovat.

Je fotovoltaika vhodná pro každého?

Prakticky ANO, výhodnost instalací FVE je však ovlivněna dalšími faktory – tvar a orientace střechy (pro maximální výnos je ideální je jižní orientace a sklon okolo 35°, efektivnější pro lepší využití vyrobené elektřiny je orientace východ-západ). Další faktor je stávající systém vytápění a ohřevu TUV, energetická potřeba a tepelné ztráty předmětného objektu.

Je provoz fotovoltaické elektrárny bezpečný?

Pokud je elektrárna správně navržena, pak ano. V rámci firemní filozofie se snažíme dosáhnout maximálně bezpečného provozu FVE, proto instalujeme nadstandardní bezpečnostní prvky na všech našich instalacích.

Mohu využít pro instalaci fotovoltaické elektrárny dotace z programu Nová zelená úsporám? A na koho se mám v tomto směru obrátit?

Ano, dotace Nová zelená úsporám může být využita pro velkou část domácností. Veškerou administrativu spojenou s dotacemi vyřídíme za Vás, protože je součástí balíčku nabízených FVE.

Je dostatečná kapacita distribuční sítě pro případné připojení elektrárny?

V rámci dodávky fotovoltaické elektrárny na klíč vyřizujeme i administrativu spojenou s připojením do distribuční soustavy. Pokud by kapacita dostatečná nebyla, pak se to v rámci řízení dozvíme, budeme Vás informovat a navrhneme fotovoltaiku jako bez-přetokovou.

Jakou mají životnost fotovoltaické panely?

Dodáváme pouze fotovoltaické panely ověřených výrobců s delší historií. Všichni garantují živostnost na alespoň 25 let (pokles výkonů do 20%).

Vyrábí fotovoltaika elektřinu i v zimě?

Ano, výnosy jsou však podstatně nižší s ohledem na méně slunečné a kratší dny.

Kolik elektřiny fotovoltaická elektrárna vyrobí?

Průměrně vyrobí každá instalovaná kilowata FV panelů v České republice cca 950-1100 kWh elektřiny za rok.

Co může ovlivnit výnos FVE (fotovoltaické elektrárny) ?

Nejvýznamnějším faktorem sníženého výnosu FVE je stínění, resp. okolní vegetace, objekty a podobně. Vliv zastínění při návrhu elektrárny počítáme, a tak dopředu budete vědět její dopad. Dalšími faktory je např. znečištění panelů, nebo zanedbaný servis.

Můžu zapnout FVE hned po instalaci? Co je potřeba udělat, než může FVE začít vyrábět proud?

Po instalaci se elektrárna pouštět nesmí, protože není schválena od provozovatele distribuční soustavy (ČEZ, PRE, EON). Po dokončení instalace se elektrárna zreviduje a spolu s dalšímu dokumenty se posílá provozovateli distribuční soustavy. Ten, pokud neshledá nedostatky, tak přijede vyměnit elektroměr (klasický za takzvaný čtyř-kvadrantní, který umí měřit průtok elektřiny oběma směry). Jakmile tak bude provedeno a provozovatel vystaví oficiální dokument o úspěšném připojení, pak elektrárna může být provozována. Pokud jsou dohodnuty přetoky do soustavy, pak se po tomto kroku mohou posílat přetoky z elektrárny do sítě.

Mám něco dělat a co, pokud vypadne proud?

FVE má záložní systém, jinak nazývaný Back-Up. Zaleží na tom jaký systém je instalován a jak je propojen se stávající elektroinstalací. Existují automatické systémy, kde není potřeba dělat nic. Jen v okamžiku výpadku raději nepouštět spotřebiče s velkými odběry. Další varianta je ruční Back-Up, kde je potřeba při výpadku přepnout přepínač a v ten moment je systém provozován bez přítomnosti síťového napětí. Po skončení výpadku je pak potřeba vrátit do původní polohy provozu s distribuční sítí.

Lze zjistit, jak FVE funguje a kolik proudu vyrabí?

Většina moderních systémů fotovoltaických elektráren je připojena k datové síti, resp. provoz elektrárny lze sledovat v mobilních aplikacích, webových rozhraních atp. Pokročilé automatizační systémy (Loxone, HomeAssistent atd.) umí pracovat s daty střídače, bateriového úložiště a zobrazovat ve svých vlastních systémech, případně na základě algoritmů s nimi i efektivně pracovat a řídit.

Lze využití elektřiny nějak optimalizovat?

Aby byl provoz fotovoltaické elektrárny ekonomicky efektivní a zároveň plnil potřeby objektu, je potřeba systém podle toho dimenzovat a nastavit. Řešení je ve všech případech individuální. Odkup přebytků je aktuálně možné několika způsoby – formou „virtuální baterie“, kdy je objem přetoků odečten od celkové roční spotřeby objektu (ČEZ). Další varianty jsou v pevně dané ceně za každou dodanou kWh do sítě, nebo se cena za dodanou elektřinu stanoví podle aktuální ceny na spotovém trhu.

Musím se o FVE nějak individuálně sám starat?

Ve většině případů není koncový zákazník oprávněn do elektroinstalace a nastavení fotovoltaické elektrárny nikterak zasahovat. Jak z důvodů záruk od dodavatele systému, tak z pohledu prací na elektrických zařízeních, které může provádět jen osoba, která má osvědčení pro tyto činnosti. Spolehlivá instalační firma, však provoz elektrárny sleduje a nestandartní chování se zákazníkem konzultuje, případně vyjede na servisní zásah.

Jak postupovat třeba při požáru, námraze, či sněhu na FVE?

Při požáru vypnout systém dle návodu k použití a volat záchranný hasičský sbor. Námrazu či sníh neřešit. Při nešetrném odstraňování může dojít k poškození povrchu FV panelu a tím snížit výkony panelů do budoucna.

Jak probíhá servisní kontrola již instalovane FVE?

Vždy dle dohody se zákazníkem na základě typu elektrárny, která určuje frekvenci a hloubku kontrol: Konstrukce: - základní pohledová kontrola - případně dotažení spojů konstrukce - pravidelná revize konstrukcí - kontrola proti případnému zatékání do střešní konstrukce Elektro: - pravidelná revize elektro (případně hromosvodu) - dotažení svorek a spojů - měření izolačního odporu stringů FV panelů (Riso) - výkonové zkoušky stringů FV panelů - volt-ampérové charakteristiky stringů FV panelů Optimalizace provozu: - monitoring provozu FVE a vyhodnocení nestandardních stavů - termografické měření FV panelů, elektroinstalace - úpravy nastavení technologií na základě vyhodnocení - instalace nadstandardních bezpečnostních prvků - instalace externího chlazení (v případě přehřívání střídače) - instalace teplotních čidel, termostatů - instalace inteligentního řízení (Loxone) provozu FVE a spotřeb na základě monitoringu přebytků z FVE, spotových cen, predikce počasí

Proč chtít fotovoltaiku od nás

Energetické poradenství

Komplexní energetické poradenství

  • zájemcům o fotovoltaiku poskytujeme i bezplatné energetické poradenství
  • neinstalujeme fotovoltaické elektrárny na každou střechu, ale jen tam, kde to dává ekonomický smysl
Dlouhodobá spolupráce

Dlouhodobá spolupráce

  • spolupráce s našimi zákazníky nekončí předáním fotovoltaické elektrárny, naopak
  • sledujeme trendy v oblasti fotovoltaiky a energetiky a zákazníka informujeme o možnostech
Nadstandardní servis

Nadstandardní servis

  • provoz elektráren monitorujeme, pravidelně kontrolujeme a navrhujeme opatření pro efektivnější a bezpečnější provoz
  • působíme pouze v Praze a Středních Čechách a tomu odpovídá rychlost řešení servisních událostí

Naše realizace

Nymburk 9,2 kWp

Nymburk, Rodinný dům

Hybridní fotovoltaická elektrárna

Výkon 9,2 kWp, celočerné panely

Bateriové úložiště 14,2 kWh

Zálohované okruhy / full BackUp

Optimizéry Tigo v Cloudu

 

Libice nad Cidlinou 10 kWp

Libice nad Cidlinou, Rodinný dům

Hybridní fotovoltaická elektrárna

Výkon 10 kWp, Baterie 10,65 kWh

Zálohované okruhy BackUp

Přebytky do bojleru / AZ router

 

 

Úvaly u Prahy 6,4 kWp

Úvaly u Prahy, Rodinný dům

Hybridní fotovoltaická elektrárna

Výkon 7 kWp, FV panely Trina

Bateriové úložiště 12 kWh

Zálohované okruhy / BackUp