Sněmovna schválila v prvním čtení novelu, která umožní sdílení vyrobené elektřiny - Energoklima

Tiskové zprávy

Sněmovna schválila v prvním čtení novelu, která umožní sdílení vyrobené elektřiny

Jiří Klíma 06. 09. 2023

Novelu energetického zákona, která umožní zakládat energetická společenství a sdílení vyrobené elektřiny, schválila Poslanecká sněmovna v prvním čtení. „Výsledná podoba novely LEX OZE II představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky u nás. Jsem rád, že poslanci ji v prvním čtení schválili a věřím, že projde úspěšně i dalšími kroky legislativního procesu,“ říká ministr průmyslu […]

Sněmovna schválila v prvním čtení novelu, která umožní sdílení vyrobené elektřiny

Novelu energetického zákona, která umožní zakládat energetická společenství a sdílení vyrobené elektřiny, schválila Poslanecká sněmovna v prvním čtení.

Výsledná podoba novely LEX OZE II představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky u násJsem rád, že poslanci ji v prvním čtení schválili a věřím, že projde úspěšně i dalšími kroky legislativního procesu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Komunitní energetika umožní snížit naše výdaje za energie a posílit také energetickou nezávislost každého z nás a s tím i celé naší společnosti.“

Principem komunitní energetiky bude sdílení vlastní vyrobené elektřiny. Každý si bude moci vyrábět elektřinu na jedné nemovitosti a využívat ji v jiné nemovitosti na území České republiky. Umožní také sdružovat více členů, kteří si vyrobenou elektřinu budou moci mezi sebou sdílet. Do této skupiny se bude moci zapojit až 10 členů po celé České republice, například širší rodina, firma s více provozy nebo několik úřadů v obci. Pokud bude elektřina sdílena prostřednictvím distribuční soustavy, budou se na ni vztahovat standartní platby za použití elektrizační soustavy.

Energetické společenství bude moci v prvním kroku sdílet elektřinu v rámci území správních obvodů nejvýše 3 obcí s rozšířenou působností nebo území hlavního města Prahy a sdílení elektřiny v energetickém společenství se bude moci účastnit maximálně 1000 odběrných míst. Územní omezení vyplývá z nutnosti udržovat stabilitu distribuční soustavy, dostupnosti dat a zachování funkčnosti celého systému. V Evropě jde o rozšířený jev – ve Francii je to omezeno například na 2 km ve městě a na 20 km na venkově, v Německu sdílení na větší vzdálenosti není umožněno vůbec. Územní omezení platí také v Rakousku.

Podmínkou pro vznik komunitní energetiky je také založení energetického datového centra, které umožní zpracovávat podrobná data o výrobě, spotřebě a sdílení elektřiny.

zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Rozhodněte se pro úspornou a udržitelnou energii
a a získejte finanční podporu.
Napište nám a získejte návrh fotovoltaiky na míru!

Ozvěte se nám, přijedeme k Vám a bezplatně zpracujeme návrh elektrárny dle skutečných potřeb.

požádat o nabídku